Tento web používá k poskytování služeb, personalizaci reklam a analýze návštěvnosti soubory cookie. Používáním tohoto webu s tím souhlasíte. Další informace ... Přečtěte si dokument Zásady ochrany osobních údajů

Rysy

Rysy jsou hora se třemi vrcholy, z nichž jeden je turisticky přístupný. Rysy se nacházejí na slovensko - polské státní hranicí.

Typ místa Vrchol
Poloha (20°5'17"E ; 49°10'47"N)
Nadmořská výška 2503 m n. m.

Popis

Hora Rysy má 3 vrcholy. Nejvyšší vrchol je z trojce prostřední a jeho nadmořská výška činní 2503 m n. m. Druhý nejvyšší vrchol je severozápadní vrchol s nadmořskou výškou 2500 m n. m. Tento vrchol je přístupný po červené turistické značce. Poslední z trojce vrcholů je jihovýchodní vrchol s nadmořskou výškou 2473 m n. m.

Červená turistická značka vede z Mengusovské doliny kolem Chaty pod Rysmi a sedlem Váha na vrchol. Na vrcholu Rysy je hraniční přechod mezi Slovenskem a Polskem. Z polské strany vede červená turistická značka z doliny jménem Dolina Rybiego Potoku kolem ples Morskie opko a Czarny Staw Pod Rysami.

Výstup z polské strany je náročnější než výstup ze slovenské strany.

Zajímavosti

Vrchol Rysy je nejvyšším vrcholem Polska. Zároveň je severozápadní, turisticky přístupný, vrchol nejvýše položené turisticky přístupné místo (vede na něj turistická značka) na Slovensku.

Jméno Rysy vychází z ne příliš častého pojmenování pro štěrbinu.