Tento web používá k poskytování služeb, personalizaci reklam a analýze návštěvnosti soubory cookie. Používáním tohoto webu s tím souhlasíte. Další informace ... Přečtěte si dokument Zásady ochrany osobních údajů

Lomnický štít

Lomnický štít
Pohled na Zelené pleso z Lomnického štítu Pohled na Zelené pleso z Lomnického štítu Lomnický štít

Lomnický štít je druhý nejvyšší vrchol Vysokých Tater a druhý nejvyšší vrchol Slovenska. Lomnický štít je přístupný lanovkou ze Skalnatého plesa.

Typ místa Vrchol
Poloha (20°12'48"E ; 49°11'43"N)
Nadmořská výška 2634 m n. m.

Popis

Lomnický štít se nachází v Lomnickém hřebeni a je druhou nejvyšší horou nejen Vysokých Tater, ale také celého Slovenska. Na vrchol Lomnického štítu vede lanovka ze Skalnatého plesa, jinak je lomnický štít turisticky nepřístupný (nevede na něj turistická značka a pěší výstup je možný jen s průvodcem). Díky lanovce je Lomnický štít nejnavštěvovanějším a také nejslavnějším štítem ve Vysokých Tatrách.

Informace o lanovce na Lomnický štít

  • Délka: 1867 metrů
  • Převýšení: 861 metrů
  • Přepravní kapacita: 50 osob / hodina
  • Délka jízdy: 9 minut.
  • Kapacita kabinky: maximálně 15 osob

Turista, který se nechá vyvézt na Lomnický štít lanovkou získá při výstupu z lanovky číslo a může na vrcholu Lomnickém štítu strávit maximálně 50 minut, poté se musí vrátit lanovkou zpět na Skalnaté pleso. Před nástupem do lanovky své číslo odevzdá. Každý má svou rezervaci v lanovce na cestu tam i zpět. Tím je zajištěno, že nikdo nezůstane na vrcholu. Na vrcholu je možné se pohybovat v zábradlím zajištěném prostoru a v případě příznivého počasí se kochat výhledy po okolí, v podstatě na celé Vysoké Tatry.

Zajímavosti

Na vrcholu Lomnického štítu se nachází nejvýše položená meteorologická stanice na Slovensku a stejně tak nejvýše položená kavárna na Slovensku. Kavárna se jmenuje Dedo, což je zároveň také dřívější název Lomnického štítu.

A aby toho nebylo málo, Lomnický štít se může také pochlubit nejvýše položenou botanickou zahradou na Slovensku. Botanickou zahradu tvoří 22 vzácných rostlinek, které zde žijí v přirozeném prostředí.

Dne 12.5.2012 navštívili Lomnický štít prezidenti států Vyšehradské čtyřky (V4) v doprovodu svých manželek.